PKU a první jídla

Vaše děťátko v prvních měsících života dostává veškerou potřebnou výživu a fenylalanin z mateřského mléka a/nebo kojenecké výživy a PKU přípravku. Kolem 6 měsíců věku u Vašeho dítěte nastane další etapa krmení, kdy se začne podávat pevná strava.

Zavádění prvních jídel

Pevná strava se obecně začíná zavádět kolem 6. měsíce věku. Doporučené období, ve kterém se má začít podávat pevná strava dětem s PKU, se neliší od ostatních zdravých dětí, ale jiný je typ zaváděné pevné stravy. Jedná se o období, kdy Vám mnozí lidé mohou nabízet své rady ohledně toho, co je pro Vaše dítě nejlepší, a je důležité, abyste si u svého výživového poradce ověřil/a, co je pro Vaše dítě vhodné.

Jak začít?

Celým procesem Vás bude provázet Váš výživový poradce. Zde nabízíme několik tipů:

  • Ujistěte se, že Vaše děťátko je připravené k přijímání pevné stravy. Může se to projevovat zájmem o to, co jíte. Bude se například natahovat po jídle, pozorně sledovat jiné osoby při jídle, nebo otevírat ústa, když se přiblíží jídlo.
  • Používejte dětskou jídelní židličku nebo sedačku, kterou můžete uchytit k běžné židli, aby
  • dítě bylo v úrovni stolu.
  • Zvolte si takovou denní dobu, která vyhovuje Vašemu dítěti a kdy nebudete spěchat.
  • Jídlo dítěti můžete naservírovat třeba do plastové misky nebo na plastový talíř (dítě si s nimi může i hrát). Použijte dvě lžíce – jednu, se kterou budete krmit, a druhou, kterou si bude držet dítě samo a se kterou bude mávat kolem sebe.
  • Při krmení malého dítěte se může nadělat nepořádek, ale je to i velká legrace. Oblečení děťátka bude nutné chránit bryndákem a můžete zvážit i použití speciální podložky na podlahu. Nezapomeňte, že každé dítě je jiné a vyvíjí se vlastním tempem. Je také nejlepší nabízet pevná jídla v příjemnou a klidnou dobu, abyste se Vy i Vaše dítě cítili uvolněně.

Co dělat s potřebami fenylalaninu u mého dítěte?

První nabízená pevná strava je obvykle „free“. „Free“ potraviny obsahují tak malé množství fenylalaninu, že se nemusí do celkového denního příjmu fenylalaninu započítávat (takže nevadí, když je dítě odmítne nebo vyplivne!). Denní potřebu fenylalaninu bude mít Vaše dítě stále zajištěnu mateřským mlékem nebo standardními kojeneckými výživami. Váš výživový poradce Vás tímto procesem provede krok za krokem.

Co když moje dítě nebude jíst?

To je úplně normální. Všechny děti mají „své dny“ stejně jako my. Nedělejte žádný rozruch ani se nesnažte své dítě krmit násilím. Jídlo ukliďte a zkuste to znovu, až bude doba k dalšímu jídlu. Když dítě něco sní, hodně je chvalte a povzbuzujte. Zkuste udělat z jídla zábavu. Nabízejte různá jídla doporučená výživovým poradcem. Porce by měly být malé a zvládnutelné. Pokud se zdá, že Vaše dítě nemá rádo konkrétní jídlo nebo je jednou vyzkouší a pak je odmítá, nevzdávejte to. Některé děti musí novou chuť mnohokrát vyzkoušet, než ji přijmou. Nepřestávejte danou chuť nabízet, dokud si dítě na ni nezvykne, ale nenuťte. Pokud ve Vás způsob stravování Vašeho dítěte vyvolává obavy, poraďte se se svým výživovým poradcem.

Kdy musím začít počítat proteiny?

Vaše dítě bude zpočátku dostávat stravu neobsahující žádný fenylalanin nebo jen v malém množství. Tyto potraviny pomohou Vašemu dítěti zvykat si na nové chutě, novou konzistenci a strukturu potravin a nebudou mít vliv na hladinu fenylalaninu v krvi. Až bude Vaše dítě připraveno začít konzumovat potraviny s obsahem fenylalaninu, bude jimi nahrazovat fenylalanin obsažený v mateřském mléce/standardní kojenecké výživě.

Výživový poradce Vám řekne, jak postupně zvyšovat množství bílkovin přijímaných v pevné stravě při snižování množství standardní kojenecké výživy nebo mateřského mléka. Bílkoviny z pevné stravy nakonec nahradí veškerou standardní kojeneckou výživu nebo mateřské mléko.

Některé děti dělají rychlejší pokroky než jiné. Nedělejte si žádné starosti, pokud si Vaše dítě dává na čas s nahrazením mateřského mléka/standardní kojenecké výživy pevnou stravou.

Jak Vaše dítě bude jíst více pevné stravy, je důležité zajistit, aby každý den vypilo předepsané množství PKU přípravku. Když se množství pevné stravy zvýší, je pro děti někdy obtížnější vypít potřebný objem PKU přípravku. V tuto chvíli může nastoupit přípravek koncentrovanější. Koncentrovanější přípravek se obvykle zavádí po dosažení věku 6 měsíců a může se používat společně s kojeneckým PKU přípravkem, který se postupně během prvního roku snižuje. Váš výživový poradce Vám sdělí, kdy se zavedením začít.

 

Poznámka: Tento koncentrovanější přípravek se někdy nazývá PKU doplněk a termíny PKU přípravek a PKU doplněk se často zaměňují.

 

Jak odměřím jídlo?

Počítání bílkovin je při zvládání PKU diety novou výzvou. Váš výživový poradce s Vámi bude během tohoto procesu úzce spolupracovat a dá Vám seznam vhodných potravin a jejich obsah bílkovin (fenylalaninu). Zpočátku můžete jídla plánovat společně, dokud se nebudete cítit dost jistý/á, že to zvládnete sám/a.

Existuje „finger food“ vhodná při PKU?

S tím, jak Vaše dítě poroste a bude se vyvíjet, bude se zajímat o nové věci a bude důležité rozšířit pestrost nabízeného jídla. Zkuste nabídnout měkké „finger food“, například kousky měkkého ovoce nebo vařené zeleniny – třeba meloun nebo mrkev. K dietě se mohou také klidně přidat vhodné speciální potraviny s nízkým obsahem bílkovin. Může se například použít Loprofin chléb nakrájený na kousky a namazaný margarinem.

Nechte děti pustit se do jídla. Ať si samy drží lžíci a dělají nepořádek! Děti se o jídle učí přes dotyky, pocity a vůně, stejně jako ochutnávání a konzumaci. Je důležité jim pomoci se naučit samostatně jíst.

Nedávejte jim příliš tvrdé či malé kousky jídla, které se dají snadno spolknout bez kousání, například kuličky hroznového vína. Mohly by se začít dusit.

Níže naleznete užitečný seznam některých nízkoproteinových potravin, které můžete zařadit. Nejprve ale zkonzultujte s výživovým poradcem, zda je dané jídlo pro Vaše dítě vhodné.

Věk 6-8 měsíců

Dušené ovoce
Malé plátky měkkého čerstvého ovoce
Některé snídaňové cereálie
Měkká vařená zelenina, například mrkev nebo dýně
Nízkoproteinové těstoviny a rýže

Věk 9-12 měsíců

Ovoce

Čerstvé
Důkladně je omyjte.
Odstraňte tvrdé nebo tuhé slupky a semínka/jadérka/pecky.
Nakrájejte na malé kousky o velikosti na jedno kousnutí nebo na tenké tyčinky (tj. kuličky hroznového vína na čtvrtiny)
Tvrdé ovoce (např. jablka) nahrubo nastrouhejte.

 

Dušené
Uvařte čerstvé oloupané jablko, hrušky nebo peckové ovoce nebo vypeckované sušené ovoce, například švestky

 

Zmrazené/konzervované
Vybírejte ovoce ve vlastní šťávě.
Vyhýbejte se ovoci konzervovanému v sirupu.
Zmrazené ovoce uklidňuje dásně s prořezávajícími se zuby.

 

Sušené (dítě by se mělo blížit věku 12 měsíců)
Rozinky
Vypeckované švestky, jablka, meruňky, broskve a datle

 

Zelenina
Čerstvá
Důkladně ji omyjte.
Tvrdá a syrová zelenina se obtížněji kouše, polyká a tráví.
Vařte ji, dokud není měkká a nejde snadno propíchnout vidličkou.
Krájejte ji na malé kousky, dlouhé tenké proužky, nebo ji nastrouhejte tak, aby se Vaše dítě mohlo krmit samo.
Podávejte teplou nebo studenou.

 

Konzervovaná nebo zavařovaná
Dejte pozor na obsah soli/sodíku. Pokud možno vybírejte výrobky s nízkým obsahem soli/sodíku.
Před otevřením plechovku nebo sklenici opláchněte.
Můžete podávat přímo z plechovky, nakrájenou na vhodnou velikost.

 

Zmrazená
Musí se uvařit do měkka a nakrájet na vhodnou velikost.

 

Upozornění: PKU dieta se u každého člověka liší, proto všechny výše uvedené informace jsou pouze orientační. Váš výživový poradce anebo lékař Vám poradí o všech aspektech týkajících se zvládnutí PKU Vámi i Vaší rodinou.

Dostupné z:  https://www.pkuconnect.com.au/advice/new-parents/pku-and-weaning/