POUČENÍ O ALKOHOLU

Diagnóza PKU neznamená úplný zákaz alkoholu. Je jen třeba, abyste obezřetně volili druh alkoholického nápoje.

Co byste měli vědět

  • Legální věková hranice pro konzumaci alkoholu je 18 let.
  • Některé alkoholické nápoje, jako např. ty, které mají ve svém složení mléko, vejce nebo smetanu, obsahují bílkoviny, a tudíž také fenylalanin (Phe). Pokud se tedy rozhodnete dát si takové nápoje, je nutné je započítat obvyklým způsobem.
  • Také pivo obsahuje bílkoviny, a to 0,9 g bílkovin v každých 285 ml běžného piva.
  • Tvrdý alkohol se může také míchat s „light“ nealkoholickými nápoji. Mnoho těchto nealkoholických nápojů však obsahuje Phe kvůli obsahu umělého sladidla. Pokud si chcete dát míchaný nápoj, nevybírejte takový, jehož součástí je „light“ nealkoholický nápoj.
  • Množství vypitého alkoholu můžete sledovat sčítáním standardních alkoholických nápojů.
  • Alkoholické nápoje, které neobsahují Phe, nebudou mít vliv na hladinu Phe v krvi. Účinek konzumace nadměrného množství alkoholu je však u osob s PKU stejný jako u jedinců bez PKU!

 

Co je standardní alkoholický nápoj?

Standardní alkoholický nápoj je jakékoliv množství nápoje, které obsahuje 10 gramů alkoholu.

 

Příklady standardních alkoholických nápojů:

  • 285 ml piva
  • 1 malá sklenka vína (1 dl)
  • 30 ml lihoviny

 

Jak se počítají standardní alkoholické nápoje?

Chcete-li si spočítat zkonzumované standardní nápoje, podívejte se na velikost svého nápoje a jednoduše sčítejte.

Jestliže si člověk dá např. jednoho malého „panáka“ tvrdého alkoholu (30 ml) a dvě průměrné* sklenky vína v restauraci, měl by zkonzumovat 4 standardní nápoje (1 + 1,5 + 1,5).

* Průměrné množství vína je obvykle 150 ml. V závislosti na podniku se velikost sklenice může pohybovat od 120 do 180 ml.

 

Aspartam v nápojích

Aspartam se nachází v alkoholických nápojích, které jsou smíchané s „light“ nealkoholickými nápoji (např. rum a kola light). Jelikož aspartam obsahuje Phe, je třeba se mu vyhýbat.

Některá piva a ležáky mohou rovněž obsahovat aspartam, proto je vždy lepší zkontrolovat etiketu.

 

Nápoje s obsahem smetany

Protože smetanové alkoholické nápoje (např. Baileys, smetanové likéry nebo smetanové koktejly) obsahují bílkoviny, je nejlepší se těmto nápojům vyhýbat.

 

Upozornění: Dietní léčba u PKU se u jednotlivých osob liší, proto všechny zde uvedené informace slouží pouze jako vodítko. Váš dietolog/nebo ošetřující lékař vám poradí ve všech aspektech léčby PKU týkající se vás a členů vaší rodiny.