Teenageři

phe
RIZIKA VYSOKÉ HLADINY PHE

K tomu, aby mozek dobře a rychle fungoval, jsou zapotřebí látky k přenosu vzruchů, transmitery. Tyto látky udržují kontakt mezi nervovými buňkami. Jen tehdy, když nervové buňky správně spolupracují, můžeme přemýšlet, mluvit a jednat. Jestliže je tento těsný kontakt narušen, schopnost koncentrace se snižuje a objeví se neklid a nevyrovnanost. Vysoká hladina phe zamezuje vniku ostatních aminokyselin do mozku, ze…

více...
Více...
junges, schönes Mädchen hält einen Teller voller Früchte
Jak neporušit dietu

Dodržování diety s nízkým obsahem bílkovin je důležité pro zajištění dobrého zdraví a vývoje. Její neporušení je však často náročné. Podpora ze strany rodiny a přátel Vám pomůže dodržet své cíle a udržet hladinu fenylalaninu (Phe) ve správných hodnotách.

více...
Více...
Row of friendly teenagers smiling
Jak vysvětlit PKU přátelům

Přátelé mohou být velkým zdrojem podpory. Rozhodnutí o tom, zda jim říct, že máte PKU dietu, je velmi osobní. Noví přátelé nebudou vědět, že máte PKU, všimnou si však Vaší speciální stravy a budou Vám klást otázky.

více...
Více...
sad mother and daughter
Zvládnutí tlaku ze strany vrstevníků

Dospívání s PKU dietou má své vzestupy i pády. Musíte zvládat svou dietu a vyrovnat se s mnoha vnějšími tlaky. Můžete být konfrontováni mnoha typy rizikového chování. Vždy pamatujte, že nejdůležitější věcí je Vaše zdraví, takže tlakům nepodléhejte.

více...
Více...
Young men and young women taking self portrait
Jak se připravit na dovolenou

Ať už se chystáte na krátkou místní dovolenou, nebo cestujete do zahraničí, s trochou organizace a předběžným plánováním Vám nic perfektní rodinnou dovolenou nepokazí.

více...
Více...
Boy with apple
Pokyny ke stravování se v restauracích

To, že máte PKU, neznamená, že si nemůžete vychutnat jídlo spolu s rodinou nebo přáteli. Tyto pokyny obsahují užitečné tipy na potraviny neobsahující bílkoviny, jakož i potraviny, které mohou být součástí Vašeho přísunu bílkovin.

více...
Více...